Folklórna šouZem spieva, vysielaná na RTVS, si získala srdcia divákov naprieč Slovenskom. Každú sobotu večer sa tisíce ľudí stretávajú pred televíznymi obrazovkami, aby si vychutnali krásu slovenského folklóru v podaní talentovaných jednotlivcov a skupín. Cieľom článku je zhrnúť a analyzovať priebeh a výsledky konkrétneho večera, v ktorom sa rozhodovalo o postupujúcich do ďalších kôl súťaže.
Zem spieva je televízna súťaž, ktorá sa zameriava na prezentáciu a popularizáciu slovenského folklóru. Súťažiaci, či už jednotlivci alebo skupiny, predvádzajú tradičné tance, piesne a hudobné vystúpenia. Hodnotí ich odborná porota, ale dôležitú úlohu zohrávajú aj diváci, ktorí majú možnosť hlasovať za svojich favoritov prostredníctvom SMS správ. Šou sa teší veľkej popularite a prispieva k zachovávaniu a šíreniu kultúrneho dedičstva Slovenska.
Konkrétny večer, o ktorom hovoríme, bol výnimočný tým, že o postupujúcich prvýkrát rozhodovali aj diváci prostredníctvom SMS hlasovania. Do tej doby mala hlavné slovo odborná porota. Táto zmena priniesla do súťaže nový rozmer a zvýšila napätie, keďže výsledky boli viac v rukách verejnosti. Odbornú porotu tvorili významné osobnosti slovenskej kultúrnej scény: Ľubica Čekovská, Peter Dvorský a Ján Ďurovčík. Ich odbornosť a skúsenosti zaručovali, že súťažiaci budú hodnotení spravodlivo a objektívne.
Večer bol plný emócií a prekvapení. Jedným z najpamätnejších momentov bolo vystúpenie Folklórneho súboru Považan, ktorý si nakoniec získal najviac SMS hlasov od divákov. Ich energické a precízne vystúpenie si získalo srdcia divákov a zabezpečilo im postup do ďalšieho kola. Ďalším zaujímavým momentom bol postup Michala Nogu, mladého huslistu, ktorý už v mladom veku dosiahol významné úspechy. Jeho vášeň pre hudbu a virtuózne husľové umenie ho vyniesli medzi najlepších.
Celkovo sa do hlasovania zapojilo 55 152 divákov. Najviac hlasov získal Folklórny súbor Považan, ktorý si tak zabezpečil postup. Okrem neho postúpili aj ďalší talentovaní súťažiaci, ktorých mená boli oznámené počas priameho prenosu. Medzi postupujúcimi bol napríklad aj Michal Noga. Úspech zaznamenala aj folklórna skupina Podžiaran z Papradna, ktorá postúpila v druhom semifinále.
Aj napriek celkovému pozitívnemu dojmu sa počas večera objavili aj kontroverzné momenty a diskusie. Niektorí diváci kritizovali výber piesní alebo choreografie niektorých súťažiacich. Objavili sa aj názory, že divácke hlasovanie nie je vždy objektívne a že uprednostňuje súťažiacich s väčšou popularitou pred tými, ktorí majú vyššiu umeleckú hodnotu. Príkladom je nespokojnosť s vystúpením "Horehronských chlopov". Tieto diskusie však patria k súťaži a prispievajú k jej dynamike a atraktivite.
Zem spieva má významný vplyv na popularizáciu slovenského folklóru. Vďaka tejto šou sa tradičné tance, piesne a hudba dostávajú do povedomia širokej verejnosti. Šou motivuje mladých ľudí, aby sa venovali folklóru a aby sa učili od starších generácií. Okrem tohoZem spieva prispieva k zachovávaniu kultúrneho dedičstva Slovenska a k posilňovaniu národnej identity.
Po úspešných ročníkoch sa dá očakávať, žeZem spieva bude pokračovať aj v budúcnosti. Šou má potenciál osloviť ešte viac divákov a priniesť nové formáty a inovácie. Dôležité je, aby siZem spieva zachovala svoju autentickosť a aby naďalej podporovala a prezentovala krásu slovenského folklóru.
Večer, o ktorom sme hovorili, bol plný emócií, prekvapení a krásnej slovenskej hudby. Diváci mali možnosť rozhodnúť o postupujúcich a svojimi hlasmi ovplyvnili výsledky súťaže.Zem spieva opäť potvrdila, že je dôležitou súčasťou slovenskej kultúrnej scény a že má významný vplyv na popularizáciu folklóru. Šou prispieva k zachovávaniu kultúrneho dedičstva Slovenska a k posilňovaniu národnej identity.
tags: #Spieva