ReláciaZem spieva, vysielaná v rokoch 2017 až 2020, predstavovala unikátny formát v slovenskej televízii. Išlo o historicky prvú televíznu súťaž zameranú na prezentáciu folklórnych súborov, skupín, tanečníkov a spevákov tradičnej ľudovej hudby z celého Slovenska. Program sa zameral na neprofesionálnych interpretov slovenského folklóru, čím vytvoril priestor pre širokú škálu talentovaných jednotlivcov a kolektívov. Medzi moderátormi, ktorí sprevádzali divákov týmto folklórnym putovaním, sa objavilo aj meno Mateja "Sajfu" Cifru.
Matej "Sajfa" Cifra je známy slovenský moderátor, ktorý si získal popularitu vďaka svojmu osobitému štýlu a účinkovaniu v rôznych televíznych a rozhlasových projektoch. Zaujímavosťou je, že pred vstupom do sveta médií pôsobil ako učiteľ na gymnáziu v Bratislave, kde vyučoval kombináciu anglického a slovenského jazyka. Jeho pôsobenie vZem spieva predstavuje pre mnohých prekvapivé spojenie, no zároveň poukazuje na jeho všestrannosť a otvorenosť k rôznym žánrom a témam.
Dôvody, prečo sa Sajfa rozhodol prijať ponuku moderovaťZem spieva, nie sú explicitne uvedené v dostupných zdrojoch. Je však pravdepodobné, že ho zaujal unikátny koncept relácie, ktorá sa snažila oživiť a popularizovať slovenský folklór. Jeho prítomnosť v programe mohla tiež prispieť k prilákaniu širšieho publika, vrátane mladších divákov, ktorí by inak folklórnej tvorbe nevenovali pozornosť.
Sajfa pôsobil vZem spieva ako jeden z moderátorov, pričom sa striedal s ďalšími osobnosťami, ako napríklad Michal Hudák. Jeho úlohou bolo sprevádzať divákov jednotlivými vystúpeniami, predstavovať súťažiacich a prinášať zaujímavosti zo zákulisia. Svojím typickým humorom a bezprostrednosťou sa snažil vytvoriť príjemnú a uvoľnenú atmosféru.
Zem spieva nebola len obyčajnou televíznou súťažou. Jej cieľom bolo predovšetkým ukázať krásu, pestrosť a hodnotu slovenského folklóru a slovenskej krajiny. Relácia sa snažila priblížiť folklór súčasným divákom a ukázať, že aj v modernom svete má svoje miesto a dokáže osloviť široké spektrum ľudí.
Zem spieva mala nepochybne pozitívny vplyv na popularizáciu slovenského folklóru. Relácia ukázala, že folklór nie je len záležitosťou minulosti, ale živým a dynamickým umením, ktoré má čo ponúknuť aj súčasnej generácii. VďakaZem spieva sa dostali do povedomia širokej verejnosti mnohé talentované folklórne súbory, skupiny a jednotlivci, ktorí tak získali priestor na prezentáciu svojej tvorby.
Napriek pozitívnemu ohlasu saZem spieva stretla aj s kritikou. Niektorí diváci a odborníci poukazovali na to, že formát relácie neumožňuje dostatočné zžitie sa s jednotlivými vystupujúcimi a ich príbehmi. Kratší časový úsek venovaný jednotlivým vystúpeniam mohol podľa niektorých znižovať divácky záujem a ochabovať pozornosť počas dlhšieho trvania relácie.
Napriek týmto výhradám nemožno poprieť, žeZem spieva bola úspešným projektom, ktorý prispel k oživeniu záujmu o slovenský folklór. Účasť osobností, ako bol Matej "Sajfa" Cifra, pomohla prilákať k relácii širšie publikum a ukázať, že folklór môže byť zábavný a zaujímavý pre každého.
Hoci Sajfa nie je tradične spájaný s folklórnou scénou, jeho účasť vZem spieva naznačuje, že má k slovenskej kultúre a tradíciám pozitívny vzťah. Jeho moderátorský štýl, ktorý je charakteristický humorom a bezprostrednosťou, mohol prispieť k odľahčeniu atmosféry a priblíženiu folklóru aj divákom, ktorí s ním nemajú bežne skúsenosti.
Podľa dostupných informácií Sajfa dokonca divákov zaviedol do Dublinu, kde sa venoval pestovaniu slovenského folklóru. Táto aktivita poukazuje na jeho snahu o propagáciu slovenskej kultúry aj v zahraničí a na jeho aktívny prístup k téme folklóru. Konkrétne detaily o jeho aktivitách v Dubline však nie sú v dostupných zdrojoch bližšie špecifikované.
Účasť Mateja "Sajfu" Cifru v reláciiZem spieva predstavuje zaujímavý príklad toho, ako sa známa osobnosť môže zapojiť do projektu, ktorý sa zameriava na popularizáciu slovenskej kultúry a tradícií. Hoci Sajfa nie je tradične spájaný s folklórnou scénou, jeho prítomnosť vZem spieva prispela k prilákaniu širšieho publika a ukázala, že folklór môže byť zábavný a zaujímavý pre každého.
tags: #Spieva