Ženská spevácka skupina Hrušov predstavuje významný pilier slovenskej ľudovej kultúry, ktorý už desaťročia obohacuje hudobnú scénu svojím jedinečným prejavom a interpretáciou tradičných piesní. Jej existencia a tvorba sú úzko späté s obcou Hrušov, malebnou dedinkou, ktorá sa stala synonymom pre uchovávanie a šírenie autentického folklóru. Vplyv Jaroslava Stranavského, talentovaného hudobníka a zberateľa ľudových piesní, je v tomto kontexte neprehliadnuteľný. Jeho práca a umelecké vedenie výrazne formovali zvuk a repertoár skupiny, čím prispeli k jej popularite a uznaniu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
História Ženskej speváckej skupiny Hrušov siaha do hlbokej minulosti, kedy sa v obci Hrušov začali formovať prvé neformálne zoskupenia žien, ktoré spievali tradičné piesne pri rôznych príležitostiach – pri prácach na poli, na svadbách, krstinách či pohreboch. Tieto spontánne prejavy spevu boli dôležitou súčasťou spoločenského života a prenášali sa z generácie na generáciu. Oficiálne založenie skupiny, ako ju poznáme dnes, sa datuje do obdobia, kedy sa začala systematickejšie pracovať na repertoári a umeleckom prevedení. Práve v tomto období zohral kľúčovú úlohu Jaroslav Stranavský, ktorý sa ujal vedenia a začal s dievčatami a ženami pracovať na úprave piesní a ich interpretácii.
Dôležitým faktorom pri formovaní skupiny bola aj snaha o zachovanie a oživenie lokálnych piesní a zvykov, ktoré sa vplyvom modernizácie a globalizácie začali vytrácať. Skupina sa tak stala nielen umeleckým telesom, ale aj dôležitým nástrojom na uchovávanie kultúrneho dedičstva. Jej členky, často ženy rôznych generácií, si uvedomovali hodnotu tradícií a s nadšením sa venovali ich prezentácii a odovzdávaniu mladším generáciám.
Jaroslav Stranavský bol nielen hudobným vedúcim, ale aj zberateľom a upravovateľom ľudových piesní. Jeho rozsiahly archív obsahuje množstvo piesní z Hrušova a okolia, ktoré zaznamenal priamo od pamätníkov a interpretov. Tieto piesne sa stali základom repertoáru skupiny a vďaka Stranavského citlivým úpravám získali nový rozmer a umeleckú hodnotu. Okrem toho sa Stranavský venoval aj komponovaniu vlastných piesní v duchu tradičného folklóru, ktoré sa rýchlo stali obľúbenými a neodmysliteľnou súčasťou vystúpení skupiny.
Stranavského prínos spočíva aj v jeho schopnosti viesť skupinu a motivovať jej členky k neustálemu zlepšovaniu a umeleckému rastu. Jeho pedagogické skúsenosti a hlboký vzťah k hudbe mu umožnili vytvoriť v skupine atmosféru tvorivosti a vzájomnej podpory, čo sa prejavilo aj na kvalite ich vystúpení. Pod jeho vedením sa skupina vypracovala na profesionálnu úroveň a získala množstvo ocenení a uznaní na domácich i zahraničných festivaloch.
Repertoár Ženskej speváckej skupiny Hrušov je rozsiahly a pestrý. Zahŕňa tradičné ľudové piesne z Hrušova a okolia, ale aj piesne z iných regiónov Slovenska. Medzi najznámejšie piesne patria ľúbostné piesne, piesne o prírode, pracovné piesne, svadobné piesne a koledy. Osobitnú časť repertoáru tvoria piesne s tematikou Hrušova a jeho histórie, ktoré sú pre skupinu veľmi dôležité a často ich zaraďujú do svojich vystúpení.
Hudobný štýl skupiny je charakteristický viachlasným spevom, ktorý je typický pre slovenský folklór. Hlasy sú starostlivo zladené a prepracované, čo vytvára harmonický a pôsobivý zvuk. Dôležitou súčasťou hudobného prejavu skupiny je aj inštrumentálny sprievod, ktorý zabezpečuje Ľudová hudba Jaroslava Stranavského. Táto hudba je známa svojou virtuozitou a citlivým prístupom k tradičným nástrojom a melódiám. V ich interpretácii sa snúbi tradícia s moderným prístupom, čo zaručuje, že ich hudba osloví široké spektrum poslucháčov.
Medzi typické nástroje, ktoré Ľudová hudba Jaroslava Stranavského používa, patria husle, viola, kontrabas, cimbal a akordeón. Tieto nástroje vytvárajú bohatý a plný zvuk, ktorý dokonale dopĺňa spev žien. Okrem toho sa v ich hudbe často objavujú aj ďalšie tradičné nástroje, ako fujara, píšťalka a gajdy, ktoré dodávajú ich hudbe autentický a nezameniteľný charakter.
Ženská spevácka skupina Hrušov dosiahla počas svojej existencie množstvo úspechov a získala mnoho ocenení. Medzi najvýznamnejšie patria úspechy na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve, kde pravidelne vystupuje a získava popredné umiestnenia. Okrem toho sa skupina predstavila na mnohých ďalších festivaloch a podujatiach na Slovensku i v zahraničí, kde úspešne reprezentovala slovenskú ľudovú kultúru.
Medzi ocenenia, ktoré skupina získala, patria rôzne diplomy, medaily a plakety za umeleckú činnosť a prínos k rozvoju folklóru. Okrem toho boli členky skupiny ocenené individuálnymi cenami za ich výnimočné spevácke výkony a angažovanosť v oblasti kultúry. Tieto ocenenia sú dôkazom ich dlhoročnej a poctivej práce a sú zároveň motiváciou pre ďalší umelecký rast.
Album "Čardáše z Hrušova" je jedným z najvýznamnejších počinov Ženskej speváckej skupiny Hrušov a Ľudovej hudby Jaroslava Stranavského. Tento album, vydaný spoločnosťou Music Master, predstavuje reprezentatívny výber tradičných čardášov z Hrušova a okolia. Čardáše sú temperamentné a živé tance, ktoré sú typické pre slovenský folklór a v podaní Ženskej speváckej skupiny Hrušov a Ľudovej hudby Jaroslava Stranavského získavajú nový rozmer a umeleckú hodnotu.
Album "Čardáše z Hrušova" obsahuje množstvo obľúbených piesní a tancov, ktoré sú známe a populárne nielen v Hrušove, ale aj v celom regióne. Vďaka kvalitnej nahrávke a profesionálnemu prevedeniu sa tento album stal obľúbeným medzi milovníkmi folklóru a je cenným príspevkom k slovenskej ľudovej hudbe.
Ženská spevácka skupina Hrušov má významný vplyv na súčasnú kultúru nielen v Hrušove, ale aj v celom regióne. Jej činnosť prispieva k uchovávaniu a oživeniu tradičných zvykov a piesní, ktoré by inak mohli zaniknúť. Skupina je vzorom pre mladé generácie a inšpiruje ich k záujmu o folklór a tradičnú kultúru. Okrem toho sa skupina aktívne podieľa na organizovaní rôznych kultúrnych podujatí a festivalov, ktoré prispievajú k rozvoju kultúrneho života v obci a regióne.
Vďaka svojim vystúpeniam a nahrávkam sa Ženská spevácka skupina Hrušov stala známou aj v zahraničí, kde úspešne reprezentuje slovenskú ľudovú kultúru. Jej hudba a spev oslovujú poslucháčov rôznych národností a prispievajú k šíreniu povedomia o Slovensku a jeho kultúrnom dedičstve.
Budúcnosť Ženskej speváckej skupiny Hrušov je spojená s ďalším rozvojom a umeleckým rastom. Skupina sa plánuje venovať ďalšiemu zberu a úprave tradičných piesní, ako aj komponovaniu vlastných piesní v duchu tradičného folklóru. Okrem toho sa skupina chce aktívne podieľať na výchove mladých talentov a odovzdávať im svoje skúsenosti a vedomosti. Dôležitou súčasťou ich plánov je aj ďalšia prezentácia slovenskej ľudovej kultúry na domácich i zahraničných festivaloch a podujatiach.
Jednou z výziev, ktorým skupina čelí, je zabezpečenie generačnej obmeny a prilákanie mladých členiek. V tomto smere sa skupina snaží aktívne spolupracovať so školami a mládežníckymi organizáciami a ponúkať im možnosť zapojiť sa do jej činnosti. Dôležitou súčasťou ich stratégie je aj využívanie moderných technológií a sociálnych médií na propagáciu svojej činnosti a oslovenie širšieho publika.
Celkovo možno konštatovať, že Ženská spevácka skupina Hrušov je významným a neodmysliteľným pilierom slovenskej ľudovej kultúry. Jej činnosť a tvorba sú cenným príspevkom k uchovávaniu a šíreniu kultúrneho dedičstva a sú zároveň inšpiráciou pre ďalšie generácie. Vďaka svojmu talentu, poctivej práci a láske k hudbe si skupina získala uznanie a popularitu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.