Hra na gitaru je úžasný koníček, ktorý vám umožní vyjadriť svoju kreativitu a prinášať radosť sebe aj ostatným. Pre začiatočníkov sa však môže zdať rozsiahly svet akordov komplikovaný a desivý. Tento sprievodca je navrhnutý tak, aby vám pomohol urobiť prvé kroky a postupne si osvojiť základné akordy, ktoré tvoria základ pre hranie mnohých populárnych piesní.
Akord je kombinácia troch alebo viacerých tónov, ktoré znejú súčasne. Akordy tvoria harmonický základ hudby a umožňujú nám sprevádzať melódiu. Na gitare sa akordy hrajú stlačením strún na určitých pražcoch, čím sa vytvorí špecifický zvuk.
Základným kameňom akordov je triáda. Ako už názov napovedá, triáda pozostáva z troch tónov: základného tónu, tercie a kvinty. Terciový interval (vzdialenosť medzi dvoma tónmi) určuje, či je triáda durová (veselá) alebo molová (smutná). Presnejšie, durová triáda obsahuje veľkú terciu medzi základným tónom a terciou, zatiaľ čo molová triáda obsahuje malú terciu.
Pre začiatočníkov je najlepšie začať so zvládnutím niekoľkých základných akordov, ktoré sa často vyskytujú v populárnych piesňach. Tieto akordy vám umožnia zahrať si širokú škálu skladieb a postupne si budovať svoje zručnosti.
Akord A-dur je jedným z prvých, ktoré sa začiatočníci učia. Hrá sa tak, že prstami stlačíte struny na 2. pražci: prostredníkom 4. strunu (D), prstenníkom 3. strunu (G) a ukazovákom 2. strunu (H). Pustite 1. strunu (E) voľne znieť. Nehrajte 6. strunu (E). A-dur je jasný a optimistický akord.
Akord D-dur je ďalší užitočný akord pre začiatočníkov. Hrá sa tak, že ukazovákom stlačíte 3. strunu (G) na 2. pražci, prostredníkom 1. strunu (E) na 2. pražci a prstenníkom 2. strunu (H) na 3. pražci. Nehrajte 6. a 5. strunu (E a A).
Akord E-dur je pomerne jednoduchý na uchopenie. Ukazovákom stlačíte 3. strunu (G) na 1. pražci, prostredníkom 5. strunu (A) na 2. pražci a prstenníkom 4. strunu (D) na 2. pražci. Hrajte všetky struny.
Akord C-dur môže byť pre začiatočníkov trochu náročnejší, ale je dôležitý pre hranie mnohých piesní. Prostredníkom stlačíte 4. strunu (D) na 2. pražci a prstenníkom 5. strunu (A) na 3. pražci. Ukazovákom stlačíte 2. strunu (H) na 1. pražci. Nehrajte 6. strunu (E).
Akord G-dur je rovnako ako C-dur pre začiatočníkov mierne náročnejší na uchopenie. Prostredníkom stlačíte 5. strunu (A) na 2. pražci. Ukazovákom stlačíte 6. strunu (E) na 3. pražci a prstenníkom stlačíte 1. strunu (E) na 3 pražci. Hrajte všetky struny.
E-mol je molová verzia akordu E-dur a má smutnejší charakter. Hrá sa tak, že prostredníkom stlačíte 5. strunu (A) na 2. pražci a prstenníkom 4. strunu (D) na 2. pražci. Hrajte všetky struny.
A-mol je molová verzia akordu A-dur. Hrá sa tak, že prostredníkom stlačíte 4. strunu (D) na 2. pražci a ukazovákom 2. strunu (H) na 1. pražci. Nehrajte 6. strunu (E).
Akord D-mol je náročnejší pre začiatočníkov. Ukazovákom stlačíte 1. strunu (E) na 1. pražci, prostredníkom stlačíte 3. strunu (G) na 2. pražci a prstenníkom stlačíte 2. strunu (H) na 3. pražci. Nehrajte 6. a 5. strunu (E a A).
Okrem základných akordov uvedených vyššie existujú aj ďalšie akordy, ktoré sa často používajú a môžu rozšíriť váš repertoár. Medzi ne patria:
Akordové značky sú skratky, ktoré označujú akordy. Najčastejšie sa používajú písmená A, B, C, D, E, F, G, ktoré reprezentujú tóny A, H, C, D, E, F, G. Za písmenom môžu nasledovať ďalšie symboly, ktoré označujú typ akordu:
Jednou z najdôležitejších zručností pre gitaristu je schopnosť plynule prechádzať medzi akordmi. Tu je niekoľko tipov:
Keď zvládnete základné akordy, môžete sa začať učiť základné rytmy. Tu sú niektoré z najbežnejších rytmov pre začiatočníkov:
Niektoré akordy sa v hudbe používajú častejšie ako iné. Tieto akordy sú často základom pre mnohé populárne piesne. Medzi najčastejšie používané gitarové akordy patria:
Akordy odvodené od C-dur stupnice sú základné, pretože neobsahujú krížiky ani béčka. Medzi tieto akordy patria:
Rytmus je neoddeliteľnou súčasťou hudby a hrania na gitaru. Správny rytmus dodáva piesni štruktúru a dynamiku. Existuje mnoho rôznych rytmov, ktoré môžete použiť, a je dôležité nájsť tie, ktoré sa hodia k danému žánru a štýlu hudby.
Medzi najpoužívanejšie rytmy patrí štvortaktový rytmus. Tento rytmus je vhodný pre rôzne žánre. Základom je striedanie úderov dole a hore.
Učenie sa hrať na gitaru je cesta, ktorá si vyžaduje trpezlivosť, vytrvalosť a radosť z hudby. Začnite s jednoduchými akordmi a postupne si osvojujte zložitejšie techniky. Dôležité je pravidelne cvičiť a hrať s ostatnými. Nezabudnite si užívať proces učenia a experimentovať s rôznymi štýlmi hudby a akordmi. S časom a praxou sa stanete zručným gitaristom, ktorý dokáže hrať svoje obľúbené piesne a tvoriť vlastnú hudbu.