Anglická hudba 20. storočia prešla búrlivým vývojom, odrážajúcim spoločenské, kultúrne a technologické zmeny. Charakterizuje ju diverzita štýlov, experimentovanie a vplyv rôznych hudobných tradícií. Táto éra priniesla množstvo významných skladateľov a diel, ktoré ovplyvnili nielen anglickú, ale aj svetovú hudobnú scénu.

Rané obdobie: Tradícia a inovácia

Začiatok 20. storočia bol poznačený doznievaním romantizmu a snahou o hľadanie nových hudobných vyjadrovacích prostriedkov. Skladatelia sa inšpirovali folklórom, prírodou a literárnymi dielami. Silný vplyv mala aj tradícia anglickej zborovej hudby.

Ralph Vaughan Williams (1872-1958)

Vaughan Williams je považovaný za jedného z najvýznamnejších anglických skladateľov 20. storočia. Jeho tvorba je hlboko zakorenená v anglickom folklóre a tradíciách. Zbieral ľudové piesne a inšpiroval sa nimi pri tvorbe symfónií, oper a vokálnych diel. Jeho hudba je často charakterizovaná lyrickosťou, melanchóliou a silným zmyslom pre krajinu. Medzi jeho najznámejšie diela patria:

  • Fantázia na tému Thomasa Tallisa (Fantasia on a Theme by Thomas Tallis) - pre sláčikový orchester
  • Symfónia č. 2 "Londýnska" (Symphony No. 2 "A London Symphony")
  • Opera "The Pilgrim's Progress"

Vaughan Williams sa aktívne podieľal na rozvoji anglickej hudobnej kultúry a pôsobil ako pedagóg a organizátor hudobného života. Jeho tvorba ovplyvnila generácie anglických skladateľov.

Gustav Holst (1874-1934)

Holst bol ďalším významným anglickým skladateľom, ktorý sa inšpiroval folklórom a mytológiou. Jeho tvorba je známa svojou originalitou a experimentovaním s harmóniou a rytmom. Holst sa zaujímal o indickú filozofiu a hudbu, čo sa prejavilo v niektorých jeho dielach. Medzi jeho najznámejšie diela patrí:

  • Planéty (The Planets) - orchestrálna suita
  • St. Paul's Suite - pre sláčikový orchester

Planéty sú monumentálnym dielom, ktoré zobrazuje astrologické charakteristiky planét slnečnej sústavy. Suita je známa svojou bohatou inštrumentáciou a pôsobivými zvukovými efektami.

Frederick Delius (1862-1934)

Delius bol skladateľ, ktorý dlhý čas žil mimo Anglicka, no jeho hudba je hlboko spojená s anglickou krajinou a atmosférou. Jeho diela sú charakteristické impresionistickým štýlom a melancholickou náladou. Medzi jeho najznámejšie diela patria:

  • On Hearing the First Cuckoo in Spring - orchestrálna skladba
  • Brigg Fair - anglická rapsódia

Deliusova hudba je často označovaná ako "hudba pre zmysly" pre jej zmyselnosť a evokáciu prírodných scenérií.

Medzivojnové obdobie: Modernizmus a experimentovanie

Medzivojnové obdobie prinieslo do anglickej hudby vplyv modernizmu a experimentovania. Skladatelia sa snažili prekonať tradičné formy a harmónie a hľadali nové spôsoby vyjadrovania. Dôležitú úlohu zohrávala aj politická a spoločenská situácia, ktorá sa odrazila v niektorých dielach.

William Walton (1902-1983)

Walton bol jedným z najvýznamnejších anglických skladateľov medzivojnového obdobia. Jeho tvorba je charakteristická eklektickým štýlom, ktorý spája prvky romantizmu, modernizmu a jazzu. Walton bol známy svojou virtuóznou inštrumentáciou a dramatickým výrazom. Medzi jeho najznámejšie diela patria:

  • Façade - pre recitátora a komorný súbor
  • Husľový koncert
  • Belshazzar's Feast - kantáta

Façade je experimentálne dielo, ktoré spája poéziu Edith Sitwell s hudbou.Belshazzar's Feast je dramatická kantáta, ktorá rozpráva biblický príbeh o Belšazzarovej hostine.

Michael Tippett (1905-1998)

Tippett bol skladateľ, ktorý sa vo svojej tvorbe zaoberal filozofickými a etickými otázkami. Jeho hudba je charakteristická komplexnou štruktúrou a hlbokým emocionálnym obsahom. Tippett sa inšpiroval rôznymi hudobnými tradíciami, vrátane jazzu a blues. Medzi jeho najznámejšie diela patria:

  • Konzert pre dvojitý sláčikový orchester
  • The Midsummer Marriage - opera

Tippettova hudba je často považovaná za náročnú na posluch, no ponúka hlboký a obohacujúci zážitok.

Benjamin Britten (1913-1976)

Britten je považovaný za jedného z najvýznamnejších anglických skladateľov 20. storočia. Jeho tvorba je charakteristická lyrickosťou, dramatickým výrazom a hlbokým zmyslom pre ľudskú psychiku. Britten bol známy svojimi operami, ktoré sa zaoberajú témami nevinnosti, viny a obete. Medzi jeho najznámejšie diela patria:

  • Peter Grimes - opera
  • War Requiem
  • The Young Person's Guide to the Orchestra

Peter Grimes je opera, ktorá rozpráva príbeh rybára, ktorý je obviňovaný z vraždy.War Requiem je pacifistické dielo, ktoré kombinuje latinský text rekviem s básňami Wilfreda Owena.

Postwar period: Diversification and experimentation

After World War II, English music experienced a period of diversification and further experimentation. Composers explored new techniques and styles, including serialism, electronic music, and minimalism. The influence of pop music and world music also became increasingly apparent.

Harrison Birtwistle (1934-2022)

Birtwistle was known for his complex and often challenging music. His works are characterized by their rhythmic complexity, dissonant harmonies, and dramatic intensity. He drew inspiration from mythology, ritual, and the natural world. Key works include:

  • Punch and Judy - opera
  • Gawain - opera

Peter Maxwell Davies (1934-2016)

Davies was a prolific composer who explored a wide range of styles and techniques. His music often combined elements of medieval music, modernism, and expressionism. He was also known for his commitment to music education and community engagement. Key works include:

  • Eight Songs for a Mad King
  • An Orkney Wedding, with Sunrise

Jonathan Harvey (1939-2012)

Harvey was a pioneer in the field of electronic music. His works often combined acoustic instruments with electronic sounds, creating a unique and otherworldly soundscape. He was also interested in spirituality and mysticism, which influenced his music. Key works include:

  • Mortuos Plango, Vivos Voco - for eight-channel tape
  • Tranquil Abiding - for orchestra and electronics

Contemporary Music

English music continues to evolve and diversify in the 21st century. Contemporary composers are exploring new sounds and technologies, while also drawing inspiration from the past. The boundaries between genres are becoming increasingly blurred, and composers are creating music that is both challenging and accessible.

This overview provides only a glimpse into the rich and varied landscape of English music in the 20th century. Further exploration of the works of these and other composers will reveal the depth and complexity of this important period in music history.

tags: #Hudba

Similar pages: