Horehronský viachlasný spev, so svojimi hlbokými koreňmi v regióne Horehronia, predstavuje jedinečný a neoceniteľný poklad slovenského kultúrneho dedičstva. Jeho 53. ročník je nielen oslavou stáročnej tradície, ale aj živým dôkazom vitality a neustálej prítomnosti tejto formy umenia v živote miestnych komunít.
V decembri 2017 bol Horehronský viachlasný spev zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Toto významné ocenenie potvrdzuje celosvetovú hodnotu a význam tohto unikátneho kultúrneho javu. Pridal sa tak k ďalším slovenským prvkom, ktoré sú súčasťou tohto prestížneho zoznamu, ako napríklad Fujara, Terchovská muzika, Gajdošská kultúra a Bábkarstvo (spoločne s Českou republikou). Zápis do UNESCO nie je len formálnou záležitosťou, ale predovšetkým záväzkom k aktívnej ochrane a podpore tohto dedičstva pre budúce generácie.
Horehronský viachlasný spev sa vyznačuje niekoľkými charakteristickými prvkami. Medzi najvýraznejšie patrí intenzívny hrdelný prejav spevákov, ktorý dodáva spevu mohutnosť a nosnosť. Tieto silné hlasy sa nesú do diaľky a vytvárajú pôsobivé viachlasné súzvuky. Viachlasnosť je kľúčovým aspektom tohto spevu, kde jednotlivé hlasy vytvárajú komplexné a harmonické celky. Tento typ spievania je hlboko prepojený s valašsko-pastierskym spôsobom života, ktorý bol do regiónu prinesený počas dosídľovania územia. Život pastierov v drsných horských podmienkach sa odráža v sile, autenticite a emotívnosti spevu.
Tradícia Horehronského viachlasného spevu siaha hlboko do minulosti. Jeho korene sú spojené s valašsko-pastierskym životom, ktorý formoval kultúru a tradície Horehronia. Tento spôsob života priniesol do regiónu osobité prvky, ktoré sa prejavili aj v hudobnom prejave. Spev bol neoddeliteľnou súčasťou každodenného života, sprevádzal prácu, oslavy, ale aj náboženské obrady. Postupom času sa tradícia prenášala z generácie na generáciu, pričom sa vyvíjala a prispôsobovala meniacim sa spoločenským podmienkam. Napriek rôznym vplyvom si však Horehronský viachlasný spev zachoval svoju autenticitu a jedinečný charakter.
Horehronský viachlasný spev má pre región Horehronie mimoriadny význam. Je nielen dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva, ale aj silným identifikačným prvkom pre miestnych obyvateľov. Spev spája ľudí, posilňuje ich pocit spolupatričnosti a hrdosti na svoj región. Podujatia ako 53. ročník sú príležitosťou na prezentáciu tohto dedičstva širokej verejnosti a na podporu jeho ďalšieho rozvoja. Horehronský viachlasný spev tak prispieva k zachovaniu kultúrnej identity regiónu a k jeho propagácii na Slovensku i v zahraničí.
Horehronský viachlasný spev sa pripojil k ďalším štyrom slovenským prvkom, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO v predchádzajúcich rokoch:
Jaroslav Bodnárik z Pohorelej, iniciátor nominácie horehronského viachlasného spevu do slovenského zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, zdôrazňuje, že Horehronský viachlasný spev je dedičstvo, ktoré nám zanechali naši predkovia a jeho tradícia sa tu udržala celé stáročia.
Tradícia spevu v neposlednom rade súvisí aj s náboženským cítením miestnych obyvateľov, čo sa prejavuje v sakrálnych piesňach a spevoch, ktoré sú súčasťou náboženských obradov a slávností.
53. ročník podujatia je svedectvom o tom, že Horehronský viachlasný spev žije a rozvíja sa aj v súčasnosti a zostáva dôležitou súčasťou kultúrneho života Horehronia.
tags: #Spev