V malebnej obci Medzibrod, ukrytej v srdci Horehronia, už viac ako storočie pulzuje divadelný život, ktorý ďaleko presahuje hranice regiónu. Jeho centrom jeMedzibrodské kočovné divadlo (MKD), ochotnícky súbor s profesionálnym prístupom a dušou kočovníkov, hoci v modernej dobe sa jeho „kočovanie“ prejavuje skôr v prenášaní divadelného umenia na rôzne scény a festivaly než v putovaní z dediny do dediny na vozoch. Divadlo si však zachovalo svoj názov ako poctu bohatej histórii kočovných divadelných spoločností a zároveň ako pripomienku, že kultúra a umenie by mali byť prístupné všade a pre všetkých.
Medzibrodské kočovné divadlo si získalo popularitu najmä vďaka svojmu pestrému a divácky atraktívnemu programu. Súbor sa zameriava naklasické divadelné hry, či už domáce alebo zahraničné, pričom preferujekomediálny žáner. Diváci si tak môžu vychutnať známe tituly v sviežom a modernom spracovaní, ktoré osloví ako staršiu, tak aj mladšiu generáciu. V repertoári MKD nájdeme diela od Molièra, Gogoľa, až po súčasných slovenských autorov, pričom každá inscenácia je starostlivo pripravená a režírovaná s dôrazom na herecké výkony a vizuálnu stránku predstavenia. Divadlo sa nebojí ani náročnejších textov, no vždy dbá na to, aby boli zrozumiteľné a prístupné širokému publiku, a to aj divákom, ktorí s divadlom nemajú rozsiahle skúsenosti.
V posledných rokoch sa MKD úspešne predstavilo s inscenáciou"Revízor", adaptáciou slávnej komédie Nikolaja Vasilieviča Gogoľa, ktorú pre potreby súboru upravil Tomáš Pohorelec. Ďalším divácky obľúbeným predstavením bola hra"Aká bolesť, taká medicína" od Emila Gollnera, ktorá s humorom a nadhľadom reflektuje medziľudské vzťahy a životné situácie. Nemenej úspešný bol aj"Lakomec" od Molièra, klasická komédia o chorobnej túžbe po peniazoch, ktorá nestráca na aktuálnosti ani v súčasnosti. Pre milovníkov domácej tvorby divadlo uviedlo hru"Hora volá" od Miloša Gontka, čo je názov symbolicky spojený s prvým predstavením ochotníkov v Medzibrode v roku 1913. Tento návrat k pôvodnej hre je prejavom úcty k tradícii a koreňom medzibrodského divadelníctva.
V aktuálnej sezóne divadlo pripravuje premiéru inscenácie"Čipkár", autorskú hru Tomáša Pohorelca. Táto hra s lokálnym nádychom rozpráva príbeh medzibrodských čipkárov, ktorí v minulosti putovali po celej monarchii a zarábali si na živobytie predajom svojich výrobkov. Ide o zaujímavú sondu do histórie regiónu a zároveň o pripomienku remeselnej zručnosti a podnikavosti miestnych obyvateľov. Inscenácia "Čipkár" sa snaží divákom priblížiť nielen minulosť, ale aj univerzálne témy ako sú hľadanie identity, rodinné väzby a prekonávanie prekážok. Zároveň je to ukážka snahy divadla reflektovať lokálne témy a prenášať ich na divadelné dosky, čím sa MKD stáva dôležitým kultúrnym pilierom regiónu Horehronie.
História ochotníckeho divadla v Medzibrode siaha až do roku1913. Práve v tomto roku sa nadšení miestni obyvatelia rozhodli založiť divadelný krúžok a uviesť svoje prvé predstavenie, ktorým bola spomínaná hra"Hora volá". Od tohto momentu sa datuje nepretržitá činnosť divadelníkov v Medzibrode, ktorá prežila dve svetové vojny, politické zmeny a spoločenské prevraty. Počas svojej existencie prešlo divadlo rôznymi fázami, no vždy si zachovalo svoju základnú podstatu – nadšenie pre divadelné umenie a snahu prinášať kultúru do života miestnej komunity.
V prvých rokoch svojej existencie sa divadlo zameriavalo najmä naľudové hry a veselohry, ktoré boli blízke vtedajšiemu publiku. Repertoár sa postupne rozširoval oklasické diela slovenských a zahraničných autorov. Dôležitú úlohu v histórii divadla zohralivýznamné osobnosti medzibrodského kultúrneho života, ktoré sa venovali nielen herectvu a réžii, ale aj organizácii a propagácii divadelných predstavení. Ich mená sa možno nezapísali do národných divadelných dejín, no pre Medzibrod a okolie predstavujú skutočných hrdinov kultúry, ktorí svojou obetavosťou a entuziazmom budovali základy toho, čo dnes poznáme ako Medzibrodské kočovné divadlo.
V roku2018 si Medzibrodské kočovné divadlo pripomenulo105. výročie svojho založenia. Toto významné jubileum bolo spojené s mnohými oslavami a podujatiami, medzi ktoré patrilo ajvystúpenie v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave. Divadlo sa na doskách SND predstavilo s hrou"Jánošík podľa Jozefa" od Jozefa Mokoša v réžii Tomáša Pohorelca. Toto predstavenie bolo nielen poctou pre divadelníkov z Medzibrodu, ale aj dôkazom, že aj ochotnícke divadlo môže dosiahnuť vysokú umeleckú úroveň a zaujať aj náročnejšie publikum v hlavnom meste. Vystúpenie v SND bolo spojené aj suvedením knihy o histórii Medzibrodského kočovného divadla, ktorá mapuje jeho bohatú a pestrú činnosť od začiatkov až po súčasnosť. Kniha je cenným dokumentom nielen pre samotné divadlo, ale aj pre kultúrnu históriu regiónu Horehronie.
Medzibrodské kočovné divadlo sa môže pochváliť mnohými zaujímavosťami a osobnosťami, ktoré sa zaslúžili o jeho rozvoj a úspech. Jednou z kľúčových postáv súčasného divadla jeJozef Zázrivec, ktorý vedie divadelný súbor a je hnacím motorom mnohých aktivít. Jeho nadšenie, organizačné schopnosti a cit pre divadlo sú neoceniteľné. Ďalšou významnou osobnosťou jeJuraj Haviar, herec a režisér, ktorý sa podieľa na mnohých inscenáciách a prináša do divadla profesionálny prístup a kreatívne nápady. Spolu s Tomášom Pohorelcom, ktorý je autorom a režisérom mnohých hier, tvoria silný tvorivý tím, ktorý posúva Medzibrodské kočovné divadlo vpred.
Zaujímavosťou je aj samotný názov divadla –"kočovné". Hoci v súčasnosti divadlo nemá charakter tradičného kočovného divadla, ktoré putuje z miesta na miesto s vozom a kulisami, názov pripomína historické korene divadelníctva a zároveň symbolizuje snahu divadla byť prístupné pre široké publikum a prekonávať geografické bariéry. Vystúpenia v SND, účasť na festivaloch a hosťovania v iných mestách potvrdzujú, že Medzibrodské kočovné divadlo skutočne "kočuje" v prenesenom význame slova, prinášajúc kultúru a umenie aj mimo Medzibrod a Horehronie.
Divadlo sídli vKultúrnom dome v Medzibrode, ktorý je preň domovskou scénou a miestom skúšok. Adresa sídla združenia jePod kostolom 3, 976 96 Medzibrod. Kultúrny dom poskytuje divadlu priestor pre jeho činnosť a zároveň je dôležitým kultúrnym centrom pre celú obec. Vďaka spolupráci s obcou a miestnymi organizáciami sa Medzibrodské kočovné divadlo stáva neoddeliteľnou súčasťou života v Medzibrode a prispieva k rozvoju kultúry a spoločenského života v regióne.
Medzibrodské kočovné divadlo je príkladom toho, že aj v malých obciach môže existovať živé a kvalitné ochotnícke divadlo, ktoré má čo ponúknuť nielen miestnemu publiku, ale aj širšej divadelnej verejnosti. Jeho história, program a zaujímavosti svedčia o bohatej kultúrnej tradícii Horehronia a o nadšení a obetavosti ľudí, ktorí sa venujú divadelnému umeniu s láskou a presvedčením. Divadlo je dôkazom, že kultúra a umenie majú moc spájať ľudí, obohacovať ich životy a prinášať radosť a inšpiráciu. A to je poslanie, ktoré Medzibrodské kočovné divadlo úspešne napĺňa už viac ako sto rokov.
Ochotnícke divadlo, akým je aj Medzibrodské kočovné divadlo, má nezastupiteľnú úlohu v kultúrnom živote Slovenska. Často predstavuje prvý kontakt s divadelným umením pre mnohých ľudí, najmä v menších obciach a regiónoch. Ochotníci, hnaní vnútorným nadšením a láskou k divadlu, vytvárajú kultúrne hodnoty a obohacujú spoločenstvo, v ktorom pôsobia. Medzibrodské kočovné divadlo je toho živým dôkazom, a jeho príbeh je inšpiráciou pre všetky ochotnícke divadelné súbory na Slovensku.
V dnešnej dobe, kedy je kultúra často komercializovaná a uprednostňujú sa masové zábavné formy, je o to dôležitejšie podporovať a oceňovať činnosť ochotníckych divadiel, akým je aj Medzibrodské kočovné divadlo. Ich práca je často nedocenená, no ich prínos pre kultúru a spoločnosť je neoceniteľný. Preto si Medzibrodské kočovné divadlo zaslúži pozornosť, uznanie a podporu, aby mohlo aj naďalej pokračovať vo svojej úspešnej činnosti a prinášať divadelné umenie do sŕdc divákov.
tags: #Divadlo