Hľadanie najstaršieho divadla na svete je komplexná задача, ktorá si vyžaduje definovať, čo vlastne divadlo je. Ak sa zameriame na budovy, ktoré boli účelovo postavené na divadelné predstavenia, potom sa dostávame k iným odpovediam, ako keď sa zameriame na divadelné tradície a rituály, ktoré predchádzali stavbe kamenných divadiel. Táto analýza sa pokúsi pokryť oba aspekty a preskúmať rôzne kultúry a ich prínos k rozvoju divadla.

Divadlo v Starovekom Grécku

Najčastejšie sa ako kolíska divadla uvádza staroveké Grécko. Grécke divadlo, ktoré sa rozvíjalo od 6. storočia pred n. l., bolo úzko spojené s náboženskými rituálmi, najmä s kultom boha Dionýza. Dionýzie, oslavy Dionýza, boli plné spevu, tanca a improvizovaných scénok, ktoré sa postupne vyvinuli do komplexnejších dramatických foriem – tragédie a komédie.

Architektúra Gréckych Divadiel

Grécke divadlá boli monumentálne stavby, často postavené na úbočí kopca, aby sa využila prirodzená akustika. Typické grécke divadlo pozostávalo z:

  • Orchestra: Kruhový priestor, kde tancoval chór.
  • Theatron: Hľadisko, kde sedeli diváci.
  • Skéné: Budova za orchestrou, ktorá slúžila ako pozadie a miesto pre hercov.

Príkladom dobre zachovaného gréckeho divadla je divadlo v Epidaure, známe svojou vynikajúcou akustikou. Toto divadlo, postavené v 4. storočí pred n. l., mohlo pojať až 14 000 divákov a dodnes sa v ňom konajú predstavenia.

Významné Grécke Drámy a Drámatikov

Grécka dráma dala svetu nesmrteľné diela a autorov. Medzi najvýznamnejších patria:

  • Aischylos: Považovaný za otca tragédie, autorOresteie.
  • Sofokles: AutorAntigony aKráľa Oidipa.
  • Euripides: AutorMédei aBakchantiek.
  • Aristofanes: Majster komédie, autorLyzistraty aŽaby.

Tieto hry sa zaoberali vážnymi témami, ako sú osud, spravodlivosť, morálka a vzťahy medzi ľuďmi a bohmi. Komédie zas satiricky zobrazovali spoločenské problémy a politickú situáciu.

Divadlo v Starovekom Ríme

Rímske divadlo bolo silne ovplyvnené gréckym divadlom, ale malo aj svoje špecifické črty. Rimania prebrali grécke dramatické formy, ale prispôsobili ich svojmu vkusu a záujmom. Rímske divadlá boli často rozsiahlejšie ako grécke a kládli väčší dôraz na vizuálne efekty a zábavu.

Architektúra Rímskych Divadiel

Rímske divadlá boli často postavené ako samostatné budovy, nie na úbočí kopca. Typické rímske divadlo pozostávalo z:

  • Scaenae frons: Bohato zdobená fasáda, ktorá slúžila ako pozadie.
  • Orchestra: Polokruhový priestor pred scénou.
  • Cavea: Hľadisko, často rozdelené podľa spoločenského postavenia divákov.

Príkladom zachovaného rímskeho divadla je divadlo v Orange vo Francúzsku. Toto divadlo, postavené v 1. storočí n. l., je známe svojou impozantnou scaenae frons a dobrou akustikou.

Významní Rímski Drámatikovia

Medzi najvýznamnejších rímskych drámatikov patria:

  • Plautus: Majster komédie, autorMenaechmov aAmfitryóna.
  • Terentius: Autor komédií s dôrazom na psychológiu postáv, napríkladAndria.
  • Seneca: Autor tragédií, ktoré mali veľký vplyv na renesančné divadlo, napríkladMédea aThyestes.

Rímske divadlo sa vyznačovalo väčším dôrazom na zábavu a vizuálne efekty ako grécke divadlo. Obľúbené boli gladiátorské zápasy, zvieracie súboje a rôzne druhy predstavení, ktoré mali divákov pobaviť a ohromiť.

Divadelné Tradície v Iných Kultúrach

Okrem Grécka a Ríma existovali aj v iných kultúrach staroveku divadelné tradície, ktoré prispeli k rozvoju divadla.

Divadlo v Starovekej Indii

V Indii sa divadlo rozvíjalo už v 2. storočí pred n. l. Najstaršie známe dielo o divadle jeNatyashastra, rozsiahly traktát, ktorý sa zaoberá všetkými aspektmi divadelného umenia, od herectva a hudby až po architektúru a kostýmy. Indické divadlo sa vyznačovalo bohatou symbolikou, prepracovanými kostýmami a maskami a dôrazom na hudbu a tanec.

Divadlo v Starovekej Číne

V Číne sa divadlo rozvíjalo od obdobia dynastie Tang (7. – 10. storočie n. l.). Čínske divadlo sa vyznačovalo kombináciou spevu, tanca, akrobacie a bojových umení. Dôležitú úlohu zohrávali masky a kostýmy, ktoré symbolizovali postavy a ich charakter. Čínske divadlo malo silný vplyv na divadelné tradície v Japonsku a Kórei.

Divadlo v Starovekom Egypte

Hoci sa často prehliada, staroveký Egypt mal svoje formy rituálnych hier a dramatických predstavení, ktoré boli spojené s náboženskými obradmi a oslavami. Tieto predstavenia, hoci nie sú tak dobre zdokumentované ako grécke alebo rímske divadlo, svedčia o prítomnosti divadelných prvkov v starovekej egyptskej kultúre.

Problém Definície "Najstaršieho Divadla"

Určiť, ktoré divadlo je "najstaršie", je problematické, pretože závisí od toho, ako definujeme "divadlo". Ak hľadáme najstaršiu budovu postavenú výhradne na divadelné účely, potom grécke divadlá, ako napríklad divadlo v Epidaure, sú silnými kandidátmi. Ak hľadáme najstaršie rituálne predstavenia a dramatické tradície, potom sa musíme pozrieť na kultúry ako staroveký Egypt, kde sa rituálne hry hrali už tisícročia.

Je tiež dôležité rozlišovať medzi divadlom ako budovou a divadlom ako umeleckou formou. Divadelné tradície a rituálne predstavenia existovali dávno pred stavbou kamenných divadiel. Tieto rituály, plné spevu, tanca a improvizovaných scénok, boli základom pre rozvoj divadla ako komplexnej umeleckej formy.

Záver

Hľadanie najstaršieho divadla na svete je fascinujúca cesta do histórie divadelného umenia. Staroveké Grécko, Rím, India, Čína a Egypt – všetky tieto kultúry prispeli k rozvoju divadla a zanechali nám bohaté dedičstvo. Pre presné určenie "najstaršieho" je nutné zohľadniť kritéria, či ide o budovu, umeleckú formu alebo rituálnu tradíciu. Každopádne, divadlo zostáva jedným z najstarších a najvýznamnejších prejavov ľudskej kreativity a kultúry.

tags: #Divadlo

Similar pages: