Ochotnícke divadlo, často nazývané aj amatérske divadlo, predstavuje dôležitú súčasť kultúrneho života v mnohých komunitách. Je prevádzkované nadšencami, ktorí sa divadlu venujú vo svojom voľnom čase, bez nároku na finančnú odmenu. Ich motiváciou je láska k divadelnému umeniu, tvorivá sebarealizácia a túžba prinášať kultúrne zážitky divákom.
Ochotnícke divadlá sa líšia od profesionálnych súborov v niekoľkých zásadných aspektoch. V prvom rade, herci a ostatní členovia tímu pracujú bez nároku na honorár. Financovanie ochotníckeho divadla je zvyčajne založené na grantoch, dotáciách, sponzorských príspevkoch, vstupnom z predstavení a podpore od miestnych samospráv. Repertoár ochotníckych divadiel býva veľmi pestrý a často zahŕňa klasické divadelné hry, moderné drámy, komédie, rozprávky pre deti, ale aj autorské inscenácie, ktoré reflektujú lokálne témy a problémy.
Ochotnícke divadlo zohráva významnú úlohu v kultúrnom a spoločenskom živote komunity. Poskytuje priestor pre rozvoj talentu a tvorivosti pre ľudí všetkých vekových kategórií a profesií. Podporuje lokálnu kultúru a tradície a prispieva k budovaniu komunitného povedomia. Pre divákov predstavuje dostupnú formu kultúrnej zábavy a vzdelávania. Ochotnícke divadlá často organizujú aj rôzne workshopy, kurzy a prednášky, čím prispievajú k rozvoju divadelnej kultúry a vzdelávania v regióne.
História ochotníckeho divadla na Slovensku siaha do 19. storočia, kedy sa začali formovať prvé slovenské divadelné spolky. Predchodcami boli školské hry na latinských školách. Dôležitú úlohu v rozvoji ochotníckeho divadla zohrali národovci, ktorí v ňom videli nástroj na šírenie slovenského jazyka a kultúry. Prvé ochotnícke predstavenia sa konali v skromných podmienkach, v školských triedach, farách a hostincoch. Hrali sa hry s náboženskou a historickou tematikou. Medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského ochotníckeho divadla patria napríklad Jonáš Záborský, Jozef Gregor Tajovský a Ferko Urbánek. Najstaršiu divadelnú históriu má obec Pružina, kde sa hralo už v roku 1855. V polovici 19. storočia sa na území Slovenska počas jedného roka odohralo okolo dvesto ochotníckych predstavení.
Po druhej svetovej vojne sa ochotnícke divadlo na Slovensku rozvíjalo v rámci štátom riadeného kultúrneho systému. Získalo finančnú podporu a systematickú metodickú pomoc. Zakladali sa nové ochotnícke súbory a organizovali sa rôzne festivaly a prehliadky. Repertoár ochotníckych divadiel sa rozšíril o hry so súčasnou tematikou a hry socialistického realizmu. Napriek ideologickému tlaku si ochotnícke divadlo zachovalo svoju autenticitu a zohrávalo dôležitú úlohu v kultúrnom živote miest a obcí.
Po páde komunizmu v roku 1989 sa ochotnícke divadlo na Slovensku ocitlo v novej situácii. Stratilo štátnu podporu a muselo sa prispôsobiť novým ekonomickým a spoločenským podmienkam. Mnohé ochotnícke súbory zanikli, ale vznikli aj nové, ktoré sa snažia nadviazať na tradície slovenského ochotníckeho divadla a zároveň experimentovať s novými formami a žánrami. Ochotnícke divadlo dnes čelí mnohým výzvam, ale zároveň má potenciál pre ďalší rozvoj a uplatnenie v kultúrnom živote Slovenska.
Ochotnícke divadlo Hysterka Myjava je významným predstaviteľom ochotníckeho divadelníctva v regióne Myjava. Divadlo má bohatú históriu a v súčasnosti aktívne pôsobí v kultúrnom živote mesta. Jeho cieľom je prinášať divákom kvalitné a zaujímavé divadelné predstavenia a prispievať k rozvoju divadelnej kultúry v regióne.
História ochotníckeho divadla v Myjave je dlhá a bohatá. Svetlou kapitolou dejín obce bola činnosť ochotníckeho divadla. Začala v polovici dvadsiatych rokov a po viac než 50 rokoch skončila. Film a hlavne televízia so sebou priniesli nechuť a nezáujem nielen divadlo hrať, ale ho aj navštevovať. Dátumy vzniku a vývoja divadla Hysterka Myjava je potrebné doplniť a overiť z dostupných archívnych materiálov a spomienok pamätníkov. Dôležité je zdokumentovať najvýznamnejšie inscenácie, hercov a režisérov, ktorí sa podieľali na činnosti divadla.
Program divadla Hysterka Myjava je pestrý a zahŕňa rôzne divadelné žánre a formy. Divadlo pravidelne uvádza nové inscenácie pre dospelých aj pre deti. V repertoári divadla sa nachádzajú klasické divadelné hry, moderné drámy, komédie, rozprávky, ale aj autorské inscenácie. Divadlo Hysterka Myjava sa aktívne zapája do kultúrneho života mesta a regiónu a organizuje rôzne divadelné festivaly, prehliadky a workshopy.
Usporiadatelia Vianoc v divadle - mestoMyjava a divadelné združenie Korbáč sa na vás milovníkov divadla a dobrej zábavy tešia v dňoch 06. - 09. 12. 2018 v DK S. Dudíka. V bohatej programovej ponuke súDivadlo GUnaGU z Bratislavy,Divadlo Bolka Polívky,Divadlo Astorka Korzo 90 z Bratislavy, Záhoráckedivadlo Senica,Divadlo ...
Okrem divadelných predstavení organizuje divadlo Hysterka Myjava aj rôzne ďalšie aktivity, ako napríklad:
Ochotnícke divadlo Hysterka Myjava má pre mesto Myjava veľký význam. Prispieva k rozvoju kultúrneho života v meste, podporuje lokálnu kultúru a tradície a poskytuje priestor pre tvorivú sebarealizáciu pre obyvateľov mesta a regiónu. Divadlo Hysterka Myjava je dôležitou súčasťou identity mesta Myjava a jeho kultúrneho dedičstva.
Začne sa totiž 64. ročník Medzinárodného folklórneho festivaluMYJAVA 2024, ktorý potrvá do nedele 23. júna. Typ akcie:divadlo (ochotníckedivadlo), historické akcie (ľudová tradícia, ukážka remesiel), hudba (cimbalová hudba, folklór - ľudové tradície, historická hudba), trhy, výstavy, veľtrhy (jarmok).
tags: #Divadlo