FilmZem spieva, dielo Karola Plicku z roku 1933, predstavuje viac než len dokumentárny záznam. Je tofilmová báseň, ktorá s citlivosťou a hĺbkou zachytáva podstatu slovenského vidieka a jeho kultúrneho bohatstva. Premiéra tohto prelomového diela sa uskutočnila20. septembra 1933 v žilinskom kine Grand Bio Universum, čím sa začala písať história jedného z najvýznamnejších filmov slovenskej kinematografie. Už samotný názov,Zem spieva, evokujeharmonické prepojenie človeka s prírodou, čo je ústredným motívom celého filmu.
Výnimočnosť filmuZem spieva podčiarkujúpoetické medzititulky, ktorých autorom je významný slovenský básnikJán Smrek. Jeho jazyk dodáva filmu ďalšiu vrstvu umeleckej hodnoty, prepájajúc vizuálne obrazy s hĺbavými myšlienkami o živote a tradíciách. RežisérKarol Plicka, sám o sebe renesančná osobnosť – fotograf, filmár, etnograf, etnomuzikológ a zberateľ ľudového umenia – vložil do filmu celú svoju erudíciu a vášeň pre slovenský folklór. Práve vďaka jeho komplexnému pohľadu na kultúrne dedičstvo vzniklo dielo, ktoré je nielenesteticky pôsobivé, ale ajetnograficky mimoriadne cenné.
FilmZem spieva sa nesústredí na jeden konkrétny dej, ale skôr nacyklický charakter života na vidieku, prebiehajúci od jari do jesene. Divák je vtiahnutý dokolobehu prírody a s ním spojenýchtradičných ľudových zvykov. Kamera zachytáva detailykaždodenného života – prácu na poliach, remeselné činnosti, rodinné oslavy, ale aj duchovné a obradové prejavy. Tento prístup „od detailu k celku“ umožňuje divákovi komplexne pochopiťprepojenosť človeka s prírodou avýznam tradícií pre formovanie identity. Film sa vyhýba povrchnému zobrazovaniu folklóru a namiesto toho sa snaží preniknúť do jehohlbšej podstaty, odhaľujúcautenticitu a živú kultúru slovenského ľudu.
Zem spieva nie je len štúdiom folklóru, ale ajdokumentom o Slovensku v 30. rokoch 20. storočia. Film sa nakrúcal vrozmanitých lokalitách po celom Slovensku a vtedajšejPodkarpatskej Rusi (dnes Zakarpatská oblasť Ukrajiny), čím zachytávaregionálnu rozmanitosť kultúrneho prejavu. Medzi lokality, ktoré sa vo filme objavujú, patriaBratislava, majestátnyhrad Devín, riekaDunaj, impozantnéVysoké Tatry, malebná obecZliechov (časť Košecké Rovné), liptovskáLiptovská Lúžna a horehronské obceHeľpa aPolomka. Výber týchto lokalít svedčí o Plickovej snahe okomplexné zobrazenie Slovenska, od mestského prostredia po horské dediny. Dôležité je zdôrazniť, žeaktérmi filmu boli neherci – obyčajní ľudia z týchto regiónov, čo dodáva filmunesmiernu autenticitu a vierohodnosť. Ich prirodzené prejavy a zvyky sú zachytené bez umelého štylizovania, čím sa film stávacenným etnografickým dokumentom.
V dobe svojho vzniku bol filmZem spievaabsolútne unikátny avýrazne sa odlišoval od vtedajšej filmovej produkcie. Jehopoetický prístup,dôraz na autenticitu aetnografickú hodnotu boli v slovenskej kinematografii dovtedy nevídané. FilmZem spieva možno označiť zapriekopnícke dielo, ktorépredznamenalo éru folklórnych programov ainšpirovalo mnohých ďalších filmárov a tvorcov. Jeho vplyv je citeľný dodnes v rôznych formách audiovizuálnej tvorby, ktoré sa venujúprezentácii slovenského folklóru a kultúrneho dedičstva. Zároveň,Zem spieva nie je len historickým artefaktom. Jehouniverzálne témy – prepojenosť človeka s prírodou, význam tradícií, krása jednoduchého života – súaktuálne aj v súčasnosti. Film tak oslovuje divákov naprieč generáciami a pripomínahodnotu kultúrneho dedičstva v rýchlo sa meniacom svete.
FilmZem spieva bol vyrobený v spolupráci spoločnostiLloyd a ďalších. Zaujímavosťou je, žepôvodnú kameru režiséra Karola Plicku, s ktorou film nakrúcal, bolo možné vidieť na výstave vSlovenskom národnom múzeu (SNM), čo svedčí ohistorickom a kultúrnom význame tohto artefaktu. Karol Plicka svojím dielom zanechalnezmazateľnú stopu v slovenskej kultúre. Jeho filmZem spieva je nielenumeleckým dielom, ale ajcenným svedectvom o živote a kultúre slovenského ľudu v prvej polovici 20. storočia. Film ježivým odkazom, ktorý nás nabáda kúcte k tradíciám,poznávaniu vlastnej kultúry aochrane kultúrneho dedičstva pre budúce generácie. Aj v 21. storočí, v dobe digitálnych technológií a rýchlej globalizácie,Zem spievanestráca na svojej aktuálnosti a sile. Naopak, v kontexte súčasného sveta, ktorý sa často odkláňa od prírodných a kultúrnych koreňov, sa jeho posolstvo stávaešte naliehavejším a dôležitejším.
Film bol uvedený aj všpeciálnom spomienkovom zostrihu v televíziiPondelok 1. mája 2017, čím sa potvrdzuje jehotrvalá popularita a význam pre slovenskú kultúru. Označenie„veľkolepá folklórna šou, ktorá ctí tradície našich predkov“, ktoré bolo použité pri tejto príležitosti, svedčí o tom, žeZem spieva je vnímaná nielen akodokumentárny film, ale aj akooslavná poéma o slovenskom folklóre a slovenskej krajine. Je to film, ktorýukazuje svetu krásu, pestrosť a hodnotu slovenského folklóru a zároveňpripomína Slovákom ich vlastnú kultúrnu identitu.
tags: #Spieva