Alžbetínske divadlo predstavuje jedno z najvýznamnejších období v dejinách anglického divadla. Rozmach tohto obdobia sa datuje približne od roku 1590, po výstavbe prvého verejného divadla v Londýne v roku 1567, až do začiatku 17. storočia za vlády Alžbety I. Mnohí historici a literárni vedci do tohto obdobia zahŕňajú aj divadlo za vlády Jakuba I. a Karola I., až do zatvorenia divadiel počas revolúcie v roku 1642.

Historický kontext

Alžbetínske divadlo sa vyvinulo počas vlády kráľovnej Alžbety I. (1558-1603) a pokračovalo za jej nasledovníkov, Jakuba I. (vládol do roku 1625) a Karola I. (popravený v roku 1649). Toto obdobie trvalo až do roku 1642, kedy boli anglické divadlá zatvorené v dôsledku občianskej vojny, ktorá krajinu sužovala až do roku 1688. Po Alžbetínskej ére nasledovalo jakobínske divadlo, ktoré sa rozvíjalo za vlády kráľa Jakuba I.

Napriek smrti Williama Shakespeara, jakobínske obdobie prinieslo nové divadelné formy a štýly. Ben Jonson, ďalší významný dramatik tej doby, exceloval v komédiách a sociálnej satire. John Webster a Thomas Kyd sa zamerali na žáner tragédií pomsty.

Alžbetínska dráma

Anglická renesančná dráma sa niekedy nazýva aj Alžbetínska dráma, pretože jej najdôležitejší vývoj sa začal počas vlády Alžbety I. (1558-1603). Avšak, tento názov nie je úplne presný, pretože dráma pokračovala aj po jej smrti za vlády kráľa Jakuba I. (1603-1625) a jeho syna Karola I. (1625-1649).

Alžbetínske divadlo bolo renesančné divadlo v Anglicku v dobe kráľovnej Alžbety. William Shakespeare dosiahol vrchol, ktorý nebol nikdy prekonaný. V tom čase existovali spoločnosti profesionálnych hercov, ktorí hrávali divadlo pred kráľovnou, aristokraciou, mešťanmi aj chudobou. Tieto spoločnosti mali buď vlastné budovy za hradbami, alebo...

Charakteristika Alžbetínskeho divadla

Alžbetínske divadlo sa vyznačovalo niekoľkými špecifickými charakteristikami, ktoré ho odlišovali od divadla predchádzajúcich období:

  • Verejné divadlá: V tomto období začali vznikať prvé verejné divadlá, ktoré boli prístupné širokej verejnosti. Tieto divadlá, ako napríklad The Globe, Swan a Rose, boli postavené mimo hradieb Londýna, aby sa vyhli prísnym pravidlám a cenzúre mesta.
  • Profesionálne herecké spoločnosti: Vznikli profesionálne herecké spoločnosti, ktoré boli financované mecenášmi z radov šľachty. Tieto spoločnosti, ako napríklad Lord Chamberlain's Men (neskôr King's Men), združovali talentovaných hercov, ktorí sa špecializovali na divadelné umenie.
  • Rôznorodosť žánrov: Alžbetínske divadlo ponúkalo širokú škálu žánrov, od tragédií a komédií až po historické hry a romance. Dramaturgia sa často inšpirovala antickými dielami, ale aj aktuálnymi spoločenskými a politickými udalosťami.
  • Dôraz na jazyk: Jazyk hral v Alžbetínskom divadle kľúčovú úlohu. Dramatikovia, ako napríklad William Shakespeare, používali bohatý jazyk, metaforické vyjadrovanie a rétorické figúry, aby zaujali a oslovili publikum.
  • Minimalistická scéna: Scénografia bola v Alžbetínskom divadle pomerne minimalistická. Hry sa často odohrávali na jednoduchej platforme s minimálnymi kulisami. Dôraz sa kládol na herecké výkony a jazyk.
  • Účasť publika: Publikum hralo v Alžbetínskom divadle aktívnu úlohu. Diváci často reagovali na dej, komentovali herecké výkony a vyjadrovali svoje emócie.

Významní dramatikovia a diela

Alžbetínske divadlo bolo domovom mnohých talentovaných dramatikov, ktorí vytvorili diela, ktoré ovplyvnili vývoj svetovej drámy:

  • William Shakespeare: Najvýznamnejší dramatik tohto obdobia, autor slávnych tragédií (Hamlet, Macbeth, Othello, Kráľ Lear), komédií (Sen noci svätojánskej, Večer trojkráľový, Skrotenie zlej ženy) a historických hier (Richard III., Henrich V.).
  • Christopher Marlowe: Autor tragédií Doktor Faustus a Žid z Malty, známy pre svoje silné postavy a poetický jazyk.
  • Ben Jonson: Autor komédií Volpone a Alchymista, známy pre svoju satirickú kritiku spoločnosti.
  • Thomas Kyd: Autor tragédie Španielska tragédia, ktorá ovplyvnila vývoj žánru tragédií pomsty.
  • John Webster: Autor tragédií Vojvodkyňa z Amalfi a Biely diabol, známy pre svoje temné a násilné scény.

Spoločenský význam Alžbetínskeho divadla

Alžbetínske divadlo zohrávalo dôležitú úlohu v spoločenskom živote Anglicka. Divadlo bolo miestom, kde sa stretávali ľudia z rôznych spoločenských vrstiev, aby sa zabavili, vzdelávali a diskutovali o aktuálnych témach. Divadelné hry často odrážali spoločenské a politické názory, kritizovali korupciu a nespravodlivosť a podporovali národnú identitu.

Alžbetínske divadlo tak prispelo k rozvoju anglickej kultúry a literatúry a zanechalo trvalý odkaz v dejinách svetového divadla.

Alžbetínske divadlo a moderná doba

Diela Alžbetínskych dramatikov sú stále populárne a hrajú sa po celom svete. Ich nadčasové témy, bohatý jazyk a komplexné postavy oslovujú divákov aj v modernej dobe. Mnohé hry boli adaptované do filmov, televíznych seriálov a iných médií, čo svedčí o ich trvalej relevantnosti.

Záver

Alžbetínske divadlo bolo obdobím rozkvetu anglického divadla, ktoré prinieslo mnoho inovatívnych a významných diel. Jeho vplyv je citeľný dodnes a jeho diela sú stále súčasťou svetového kultúrneho dedičstva.

Ďalšie zdroje

Pre hlbšie pochopenie Alžbetínskeho divadla odporúčam prečítať si diela spomínaných dramatikov a navštíviť divadelné predstavenia, ktoré sa venujú tomuto obdobiu. Existuje tiež množstvo kníh a odborných článkov, ktoré sa zaoberajú Alžbetínskym divadlom z rôznych perspektív.

Spolu s druhou a treťou časťou (Alžbetínske divadlo 2 a 3) je to asi najväčší český počin v odbore alžbetínskeho divadla. Prekonáva to aj Hilského snahy - na druhej strane, Hilský nepracoval v skupine, ale sám.

Odporúčam však najmä hry Christophera Marlowa, kt

tags: #Divadlo

Similar pages: