Ľudová hudba je neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva Slovenska a pre mnohých Slovákov predstavuje nielen hudobný žáner, ale aj hlboké spojenie s tradíciami, históriou a identitou. Medzi popredné telesá, ktoré sa venujú interpretácii a šíreniu tohto bohatého kultúrneho pokladu, patrí aj Ľudová hudba Balážovci. Táto kapela si získala uznanie a popularitu vďaka svojmu autentickému prístupu, virtuóznemu prevedeniu a neúnavnej snahe o zachovanie a rozvíjanie ľudových tradícií.
Ľudová hudba Balážovci vznikla v roku 2008 s jasným cieľom: aktívne podporovať a rozvíjať regionálnu a lokálnu ľudovú hudobnú kultúru horného Šariša. Horný Šariš, región bohatý na folklórne tradície, sa stal pre kapelu inšpiráciou a východiskom pre ich hudobnú tvorbu. Zakladateľom a primášom kapely je Stanislav Baláž, ktorý vložil do jej rozvoja nielen svoje hudobné nadanie, ale aj vášeň a oddanosť ľudovej hudbe.
Členmi kapely sú okrem primáša Stana Baláža aj ďalší talentovaní hudobníci: kontráš Jozef Franek, akordeonista Michal Germuška, kontrabasista Štefan Mačejovský a cimbalista Peter Germuška. Toto zloženie nástrojov je typické pre tradičné ľudové hudby na Slovensku a umožňuje kapele vytvárať bohatý a pestrý zvuk.
Charakteristickým rysom Ľudovej hudby Balážovci je ich vernosť tradičnej ľudovej hudbe horného Šariša. Primáš Stanislav Baláž zdôrazňuje, že im sú najbližšie hudobno-folklórne prejavy lokality Raslavice. Táto lokalita má bohatú históriu a zachovala si mnohé zvyky a tradície, ktoré sa odrážajú aj v hudbe. Balážovci sa snažia prenášať túto autenticitu do svojich vystúpení a nahrávok.
Hudobný štýl Ľudovej hudby Balážovci je založený na tradičných ľudových piesňach a tancoch z horného Šariša. Ich repertoár zahŕňa širokú škálu skladieb, od pomalých a melancholických piesní až po temperamentné a tanečné melódie. V ich interpretácii sa snúbi virtuozita s citom pre detail a autenticitou.
Okrem tradičných skladieb sa Balážovci venujú aj tvorbe vlastných aranžmánov a kompozícií, ktoré vychádzajú z ľudových motívov. Týmto spôsobom sa snažia oživiť a obohatiť ľudovú hudbu a priniesť ju aj mladšiemu publiku.
Kapela je známa aj svojou spoluprácou s rôznymi folklórnymi kolektívmi a sólistami. Spoločne vytvárajú programy, ktoré prezentujú bohatstvo a rozmanitosť slovenskej ľudovej kultúry. Príkladom takejto rozsiahlej spolupráce je projekt, ktorý zahŕňal viac ako 100 interpretov z rôznych regiónov Prešovského kraja. Na jednom pódiu sa tak stretli Šarišania, Zemplínčania, Spišiaci, Rusíni a Gorali, čím sa vytvorila jedinečná atmosféra a ukázala sa sila a krása regionálnej identity.
Počas svojej existencie si Ľudová hudba Balážovci získala množstvo ocenení a uznaní. Vystupovali na mnohých významných festivaloch a podujatiach na Slovensku aj v zahraničí. Ich hudba sa teší popularite nielen u milovníkov folklóru, ale aj u širšej verejnosti.
Okrem koncertnej činnosti sa Balážovci venujú aj pedagogickej činnosti. Vedú kurzy a workshopy pre mladých hudobníkov, kde ich učia hrať na tradičné nástroje a spievajú ľudové piesne. Týmto spôsobom sa snažia zabezpečiť, aby sa ľudová hudba zachovala aj pre budúce generácie.
Kapela aktívne spolupracuje s rôznymi kultúrnymi inštitúciami a organizáciami. Podieľajú sa na organizovaní folklórnych festivalov, koncertov a iných podujatí, ktoré majú za cieľ propagovať slovenskú ľudovú kultúru.
Ľudová hudba Balážovci zohráva dôležitú úlohu v zachovávaní a šírení slovenskej ľudovej kultúry. Ich autentický prístup, virtuózne prevedenie a neúnavná snaha o rozvíjanie ľudových tradícií si získali uznanie a popularitu u širokej verejnosti.
Kapela je inšpiráciou pre mnohých mladých hudobníkov, ktorí sa venujú ľudovej hudbe. Ukazujú im, že aj v modernom svete má ľudová hudba svoje miesto a že sa dá hrať s vášňou, kreativitou a rešpektom k tradíciám.
Odkaz Ľudovej hudby Balážovci spočíva v ich oddanosti slovenskej ľudovej kultúre, v ich schopnosti spájať tradície s moderným hudobným prejavom a v ich neúnavnej snahe o zachovanie a rozvíjanie tohto bohatého kultúrneho dedičstva pre budúce generácie.
Je dôležité spomenúť aj Ondreja Majera, ľudového speváka, s ktorým Balážovci často a intenzívne spolupracovali. Jeho prínos k ľudovej hudbe horného Šariša bol neoceniteľný. Bohužiaľ, Ondrej Majer nás opustil a vydania albumu Ľudovej hudby Stana Baláža sa už nedožil. Jeho pamiatka však žije ďalej v jeho piesňach a v srdciach tých, ktorí ho poznali a mali radi.
Album "Jak še mace?" je reprezentatívnou ukážkou tvorby Ľudovej hudby Stana Baláža. Obsahuje 25 skladieb, ktoré prezentujú široký záber kapely a ich virtuózne prevedenie. Medzi najznámejšie skladby patria "Jak še mace?", "Cigaňi", "Oči, oči", "Tumba" a "A ket me moja mac". Album je dôkazom ich oddanosti tradičnej ľudovej hudbe a ich schopnosti priniesť ju aj modernému publiku.
Balážovci patria k častým účinkujúcim na rôznych kultúrnych podujatiach. Údaje z Prešovského kultúrneho leta 2023, ktoré sa konalo od 18. júla do 13. augusta na Hlavnej ulici a v Južnom parku v Prešove, síce konkrétne neuvádzajú ich vystúpenie, ale ich prítomnosť na podobných akciách je pre nich typická. Toto podujatie zahŕňalo koncerty (ako napríklad Lina Mayer) a pikniky (Chris Ellys), čo poukazuje na rozmanitosť kultúrnych aktivít, do ktorých sa Ľudová hudba Balážovci zapája.