Deep Purple, meno evokujúce silu, inováciu a neoblomnú energiu, je jednou z najvplyvnejších rockových kapiel všetkých čias. Ich hudba presahuje žánrové hranice, spájajúc prvky hard rocku, heavy metalu, progresívneho rocku a blues. Od svojho vzniku v roku 1968 prešla kapela mnohými personálnymi zmenami a hudobnými evolúciami, no vždy si udržala svoju charakteristickú identitu a nezameniteľný zvuk.
Príbeh Deep Purple sa začína v Hertfordshire, Anglicko, v roku 1968. Pôvodná zostava, často označovaná ako Mark I, pozostávala z klávesistu Jona Lorda, gitaristu Ritchieho Blackmorea, bubeníka Iana Paicea, speváka Roda Evansa a basgitaristu Nicka Simpera. Táto formácia sa snažila spojiť rock s klasickou hudbou, čo bolo evidentné na ich prvom albume "Shades of Deep Purple" (1968), ktorý obsahoval cover verziu piesne "Hush" od Joe Southa. Táto pieseň sa stala ich prvým hitom a dostala ich do povedomia verejnosti.
Ich nasledovné albumy, "The Book of Taliesyn" (1968) a "Deep Purple" (1969), pokračovali v experimentovaní s rôznymi hudobnými štýlmi, ale nedosiahli komerčný úspech ako "Shades of Deep Purple". Napriek tomu tieto rané albumy ukázali ich hudobnú zručnosť a odhodlanie posúvať hranice rockovej hudby. Dôležitou súčasťou ich zvuku boli klávesové party Jona Lorda, ktorý vo svojej hre kombinoval rockové a klasické vplyvy.
Najznámejšia a najúspešnejšia zostava Deep Purple, Mark II, sa sformovala v roku 1969, keď Roda Evansa a Nicka Simpera nahradili Ian Gillan (spev) a Roger Glover (basgitara). Táto zostava je považovaná za zlatú éru kapely a vytvorila niektoré z ich najikonickejších albumov a skladieb. Ich zvuk sa stal tvrdším a agresívnejším, s dôrazom na gitarové riffy Ritchieho Blackmorea a silný spev Iana Gillana.
Éra Mark II bola poznačená intenzívnym koncertovaním a neustálym sporom medzi Blackmoreom a Gillanom, čo nakoniec viedlo k ich odchodu v roku 1973.
Po odchode Gillana a Glovera v roku 1973 sa do kapely pripojili David Coverdale (spev) a Glenn Hughes (basgitara a spev). Táto zostava, známa ako Mark III, priniesla do zvuku Deep Purple prvky blues a funku. Albumy "Burn" (1974) a "Stormbringer" (1974) boli komerčne úspešné, ale Blackmore bol nespokojný s hudobným smerovaním kapely.
V roku 1975 Blackmore opustil Deep Purple a založil vlastnú kapelu Rainbow. Jeho miesto zaujal Tommy Bolin, talentovaný gitarista s jazzovými a bluesovými vplyvmi. Zostava Mark IV vydala jeden album, "Come Taste the Band" (1975), ktorý bol hudobne odlišný od predchádzajúcich albumov a stretol sa s zmiešanými reakciami. Kapela sa rozpadla v roku 1976 po smrti Tommyho Bolina.
V roku 1984 sa zostava Mark II (Gillan, Blackmore, Lord, Paice, Glover) znovu zišla a vydala album "Perfect Strangers" (1984), ktorý bol obrovským komerčným úspechom. Kapela pokračovala v koncertovaní a vydávaní albumov, ale vnútorné napätie, najmä medzi Blackmoreom a Gillanom, pretrvávalo.
Blackmore opustil Deep Purple definitívne v roku 1993 a jeho miesto zaujali Joe Satriani (dočasne) a neskôr Steve Morse. Morse priniesol do zvuku Deep Purple nový rozmer a jeho prínos je evidentný na albumoch ako "Purpendicular" (1996) a "Abandon" (1998). Po odchode Jona Lorda v roku 2002 sa Don Airey stal novým klávesistom kapely.
V súčasnosti Deep Purple pokračuje v koncertovaní a vydávaní albumov s Ianom Gillanom, Rogerom Gloverom, Ianom Paiceom, Steveom Morseom a Donom Aireym. Ich posledné albumy, ako napríklad "Now What?!" (2013), "Infinite" (2017) a "Whoosh!" (2020), ukazujú, že kapela si stále udržuje svoju tvorivosť a energiu.
Deep Purple zanechali nezmazateľnú stopu v histórii rockovej hudby. Ich hudba ovplyvnila nespočetné množstvo kapiel a hudobníkov a ich skladby sa stali klasikou. Sú považovaní za jedných z priekopníkov hard rocku a heavy metalu a ich vplyv je citeľný v hudbe kapiel ako Metallica, Iron Maiden a Guns N' Roses.
Ich virtuózne inštrumentálne výkony, silný spev a experimentovanie s rôznymi hudobnými štýlmi ich odlišovali od ostatných kapiel tej doby. Deep Purple sú dôkazom toho, že rocková hudba môže byť inteligentná, kreatívna a inovatívna.
Medzi ich najvýznamnejšie prínosy patrí popularizácia klávesov v hard rocku, spojenie rocku s klasickou hudbou a vytvorenie niektorých z najikonickejších gitarových riffov všetkých čias. Ich živé vystúpenia boli známe svojou energiou a improvizáciou, čím si získali povesť jednej z najlepších koncertných kapiel na svete.
Deep Purple prešli mnohými personálnymi zmenami, čo viedlo k rôznym zostavám, ktoré sa líšili hudobným štýlom a prístupom. Každá zostava priniesla do hudby Deep Purple niečo jedinečné a prispela k ich bohatej a rozmanitej histórii.
Každý z týchto hudobníkov prispel k jedinečnému zvuku a identite Deep Purple. Od virtuóznych gitarových sól Ritchieho Blackmorea po energický spev Iana Gillana, každý člen kapely zanechal nezmazateľnú stopu v hudbe Deep Purple.
Deep Purple majú rozsiahly katalóg skladieb, ktoré sa stali klasikou rockovej hudby. Medzi ich najznámejšie a najobľúbenejšie skladby patria:
Tieto skladby sú len zlomkom z rozsiahleho katalógu Deep Purple, ktorý obsahuje mnoho ďalších klasických skladieb, ktoré si získali srdcia fanúšikov po celom svete.
Deep Purple sú legendou rockovej hudby. Ich hudba, inštrumentálne výkony a live vystúpenia ovplyvnili generácie hudobníkov a fanúšikov. Ich odkaz bude žiť ďalej v ich hudbe, ktorá bude inšpirovať a baviť ľudí po celom svete.