S hlbokým zármutkom hudobný svet prijíma správy o odchode jednej z najvýraznejších postáv rockovej histórie. Hoci správy na internete sa môžu rôzniť a spomínať rôzne udalosti spojené s menom Deep Purple, skutočnosť je, žeJon Lord, spoluzakladateľ a klávesista legendárnej formácie, nás opustil už pred niekoľkými rokmi. Jeho odkaz však rezonuje dodnes a pripomína nám nielen jeho hudobný génius, ale aj nezmazateľnú stopu, ktorú Deep Purple zanechali v histórii rockovej hudby.
Správa o Lordovom úmrtí v roku 2012 zasiahla fanúšikov po celom svete. Pľúcna embólia ukončila život muža, ktorý bol dušou a srdcom Deep Purple. Jeho hra na Hammond organ, prenikavá a zároveň melodická, sa stala jedným z poznávacích znakov kapely. Lord nebol len virtuózny hudobník, ale aj skladateľ s citom pre epické kompozície, čo dokazujú skladby ako "Child in Time", "Highway Star" či "Smoke on the Water", ktoré sa stali hymnami rockovej generácie.
Jon Lord nebol jediným členom Deep Purple, ktorý nás navždy opustil. V roku 1976, v mladom veku, zomrel gitaristaTommy Bolin. Jeho krátke pôsobenie v kapele, hoci poznačené internými konfliktami a tragickým koncom, prinieslo do zvuku Deep Purple novú, sviežu energiu. Album "Come Taste the Band", na ktorom Bolin hral, je dodnes kontroverzný, no zároveň fascinujúci pre svoju odlišnosť a Bolinov unikátny gitarový štýl.
Spomínajúc na zosnulých členov, nemôžeme zabudnúť ani na ďalších hudobníkov, ktorí prešli zostavou Deep Purple a zanechali v nej svoj otlačok. Hoci nie všetci nás opustili, ich prínos k histórii kapely je neodškriepiteľný. Deep Purple prešli mnohými personálnymi zmenami, no ich jadro, charakteristický zvuk a energia zostali zachované. Kapela sa stala synonymom pre hard rock a ovplyvnila celé generácie hudobníkov.
Aby sme pochopili význam Deep Purple, musíme sa vrátiť na začiatok, do roku 1968. Vtedy v Anglicku vznikla kapela, ktorá sa mala stať jedným z pilierov hard rocku. Zakladajúci členoviaRitchie Blackmore (gitara),Jon Lord (klávesy),Ian Paice (bicie),Rod Evans (spev) aNick Simper (basgitara) sa spojili, aby vytvorili hudbu, ktorá bude odlišná, energická a progresívna. Už ich debutový album "Shades of Deep Purple" z roku 1968 naznačil potenciál kapely a hit "Hush" im priniesol prvý úspech.
Po niekoľkých rokoch hľadania a experimentovania sa Deep Purple ustálili v zostave, ktorá sa stala legendárnou a je často označovaná akoMark II.Ian Gillan (spev) aRoger Glover (basgitara) nahradili Evansa a Simpera a táto zostava nahrala albumy ako "In Rock", "Fireball", "Machine Head" a "Who Do We Think We Are". Tieto albumy definovali zvuk hard rocku a obsahujú skladby, ktoré sa stali klasikou žánru. "Smoke on the Water" s ikonickým gitarovým riffom, "Highway Star" s neuveriteľnou energiou, "Child in Time" s Gillanovým dramatickým spevom a Lordovými klávesovými sólami - to sú piesne, ktoré pozná každý fanúšik rockovej hudby.
Charakteristickým znakom Deep Purple bol súboj medzi gitarou Ritchieho Blackmora a klávesmi Jona Lorda. Ich inštrumentálne súboje boli legendárne a dodávali hudbe kapely jedinečný dramatický náboj. Blackmore bol známy svojou virtuozitou, agresívnym štýlom hry a sklonom k improvizácii. Lord bol majstrom melodickej hry na Hammond organ, s citom pre klasickú hudbu a barokové vplyvy. Ich kombinácia vytvorila zvuk, ktorý bol energický, melodický a zároveň sofistikovaný.
Po turbulentných rokoch a ďalších personálnych zmenách sa Deep Purple v roku 1984 vrátili v zostave Mark II. Album "Perfect Strangers" bol úspešným comebackom a potvrdil, že kapela stále má čo ponúknuť. Nasledovali ďalšie albumy a koncertné turné, no vnútorné napätie medzi Blackmorom a ostatnými členmi kapely nakoniec viedlo k jeho odchodu v roku 1993. Blackmore sa následne venoval svojej renesančnej kapele Blackmore's Night, zatiaľ čo Deep Purple pokračovali s gitaristomSteveom Morseom a neskôr sSimonom McBrideom.
Aj napriek personálnym zmenám si Deep Purple udržali status legendy. Ich koncerty sú stále plné energie a kapela dokazuje, že hard rock má stále svoje miesto v hudobnom svete. Sú jedinými aktívnymi členmi takzvanej "svätej trojice hard rocku", kam patria aj Led Zeppelin a Black Sabbath. Hoci Led Zeppelin sa po smrti Johna Bonhama v roku 1980 prakticky rozpadli a Black Sabbath ukončili svoju aktívnu kariéru, Deep Purple stále koncertujú a nahrávajú nové albumy.
Deep Purple nie sú len o hudbe, ale aj o histórii, inovácii a vplyve. Boli pri zrode hard rocku, pomohli definovať tento žáner a ovplyvnili nespočetné množstvo hudobníkov. Ich hudba je nadčasová, energická a plná emócií. Aj keď Jon Lord a Tommy Bolin už nie sú medzi nami, ich hudba a odkaz žijú ďalej. Deep Purple sú živou legendou a ich príbeh pokračuje.
Pre fanúšikov na Slovensku je potešujúcou správou, že aj v našich končinách sa občas objaví možnosť zažiť Deep Purple naživo. Koncerty takýchto legiend sú vždy sviatkom pre hudobných nadšencov a pripomienkou toho, akú silu a energiu môže mať rocková hudba. Nech už sa správy na internete týkajú akýchkoľvek udalostí spojených s menom Deep Purple, dôležité je, že ich hudba stále rezonuje a pripomína nám časy, keď rock kraľoval svetu. A spomienka na Jona Lorda, nenahraditeľného klávesistu a spoluzakladateľa, zostáva živá v srdciach fanúšikov po celom svete.