V srdci Slovenska, v malebnom regióne Horehronie, sa každoročne koná jedinečná udalosť, ktorá rezonuje s hrdosťou a úctou k dedičstvu predkov –Slávnostné výročie Horehronského viachlasného spevu. Toto podujatie nie je len pripomienkou bohatej hudobnej tradície, ale predovšetkým živou oslavou kultúry, ktorá sa po stáročia odovzdáva z generácie na generáciu. Horehronský viachlasný spev, zapísaný v roku 2016 do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, predstavuje fenomén, ktorý hlboko presahuje rámec bežnej hudobnej produkcie. Je to komplexný kultúrny jav, prepojený s históriou, spôsobom života a identitou ľudí z Horehronia. Slávnostné výročie je tak príležitosťou pre širokú verejnosť, aby sa ponorila do tohto unikátneho sveta zvukov, melódií a príbehov, ktoré sa v ňom skrývajú.

Horehronský viachlasný spev: Hlas duše Horehronia

Horehronský viachlasný spev nie je len hudobná forma, je tokultúrne vyjadrenie, hlboko zakorenené v živote miestnych obyvateľov. Jeho korene siahajú do čias valašskej kolonizácie, ktorá v 16. a 17. storočí priniesla do tohto regiónu nové impulzy a ovplyvnila aj hudobný prejav. Avšak, charakteristické črty horehronského spevu sa formovali postupne, v symbióze s drsnou horskou prírodou a životom pastierov a drevorubačov. Intenzita hrdelných prejavov, mohutný zvuk s veľkou nosnosťou do diaľky a dobre počuteľné viachlasné súzvuky – to sú znaky, ktoré definujú túto jedinečnú vokálnu tradíciu.

Charakteristickým rysom horehronského viachlasného spevu je jehospontánnosť a improvizácia. Spev sa často rodí pri práci, zábave, na svadbách, pohreboch, alebo len tak, pri stretnutí susedov. Nie je to spev určený pre koncertné pódiá, aj keď sa postupne dostáva aj na ne. Jeho autentickosť a prirodzenosť spočíva v tom, že je neoddeliteľnou súčasťou života komunity. Speváci sa neučia z nôt, ale odposlúchavajú a preberajú melódie a texty od starších generácií. Týmto ústnym podaním sa tradícia udržiava živá a neustále sa vyvíja, pričom si zachováva svoj základný charakter.

Technika spevu je náročná a vyžaduje sišpecifické hlasové dispozície a dlhoročnú prax. Hrdelný prejav, ktorý je pre horehronský spev typický, nie je ľahké zvládnuť. Vyžaduje si kontrolu dychu, hrdla a rezonančných dutín. Speváci musia byť schopní produkovať silný a nosný hlas, ktorý sa dokáže niesť na veľkú vzdialenosť. Zároveň musia byť schopní ladiť v viachlasných súzvukoch, čo si vyžaduje dobrý hudobný sluch a schopnosť improvizácie. Viachlas v horehronskom speve nie je striktne daný, často sa vytvára spontánne, pričom každý spevák pridáva svoj hlas a melódiu, čím vzniká bohatá a dynamická zvuková štruktúra.

Výročie slávy: Pripomienka a oslava

Slávnostné výročie Horehronského viachlasného spevu nie je len obyčajným kultúrnym podujatím, je toakt úcty k predkom, ktorí túto tradíciu vytvorili a zachovali. Je to príležitosť pre súčasné generácie, aby sahlbšie zamysleli nad hodnotami, ktoré horehronský spev reprezentuje – spolupatričnosť, solidarita, úcta k tradíciám a krása ľudového umenia. Výročie je zároveňoslavou živosti a vitality tejto tradície, ktorá aj v 21. storočí dokáže osloviť a inšpirovať.

Organizácia výročia je zvyčajne v rukách miestnych komunitných združení, folklórnych súborov a obcí. Program býva bohatý a pestrý, zahŕňa vystúpenia speváckych skupín z Horehronia i z iných regiónov Slovenska, prezentácie tradičných remesiel, ochutnávky regionálnych špecialít, ale aj odborné semináre a diskusie o horehronskom speve a kultúre. Dôležitou súčasťou výročia sú ajsprievodné aktivity pre deti a mládež, ktoré majú za cieľ priblížiť im túto tradíciu a motivovať ich k jej ďalšiemu preberaniu a rozvíjaniu.

Výročie slávy nie je lenlokálnou udalosťou, máceloslovenský význam. Upozorňuje na bohatstvo a rozmanitosť slovenskej kultúry a prispieva k jejpropagácii a popularizácii. Horehronský viachlasný spev je jedným z klenotov slovenského nehmotného kultúrneho dedičstva a jeho oslava je dôležitá pre zachovanie a prenos tohto dedičstva na budúce generácie. Vďaka výročiu sa o horehronskom speve dozvedá širšia verejnosť, turisti a milovníci folklóru z celého Slovenska i zo zahraničia.

Od konkrétneho k všeobecnému: Horehronský spev ako kultúrny fenomén

Aby sme plne pochopilivýznam horehronského viachlasného spevu, musíme ho umiestniť doširšieho kultúrneho kontextu. Nie je to len izolovaný hudobný prejav, alesúčasť komplexného systému tradícií, zvykov a hodnôt, ktoré formovali život ľudí v Horehroní. Horehronský spev jeprejavom identity,spôsobom komunikácie,formou spoločenskej interakcie azdrojom duchovnej obrody.

Spoločenská funkcia horehronského spevu bola v minulosti veľmi významná. Spev sprevádzaldôležité udalosti v živote jednotlivca i komunity – narodenie, svadbu, pohreb, ale ajpráce v hospodárstve,pastierske činnosti,zábavy a oslavy. Spevupevňoval sociálne väzby,vyjadroval emócie,prenášal informácie aposilňoval kolektívneho ducha. V minulosti, keď neexistovali moderné komunikačné prostriedky, bol spev dôležitým nástrojom na šírenie správ a informácií medzi vzdialenými osadami a dedinami.

Texty piesní sú častojednoduché a priamočiare, odrážajúživotné skúsenosti,prírodné motívy,lásku,smútok,humor anáboženské motívy. Jazyk piesní jetypický horehronský dialekt, ktorý dodáva spevu osobitý kolorit a autenticitu. V textoch sa často objavujúmetafory a symboly, ktoré odkazujú namiestnu kultúru a tradície. Piesne súzrkadlom duše Horehronia, odrážajú mentalitu, hodnoty a svetonázor miestnych obyvateľov.

Hudobná štruktúra horehronského spevu jerozmanitá a dynamická. Okremviachlasu, ktorý je dominantný, sa v ňom objavujú ajsólové spevy,inštrumentálne vložky (napríklad fujara, píšťalky, gajdy) atance. Rytmus a tempo spevu sa menia v závislosti od charakteru piesne a príležitosti. Spev môže byťpomalý a melancholický, ale ajrýchly a temperamentný. Tátovariabilita a flexibilita hudobného prejavu je jednou z charakteristických čŕt horehronského spevu.

Udržiavanie tradície v 21. storočí

V súčasnosti, v dobe globalizácie a moderných technológií, jeudržiavanie tradičnej kultúry veľkou výzvou. Horehronský viachlasný spev, napriek svojmu zapísaniu do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva,čelí mnohým problémom. Medzi najväčšie patríodliv mladých ľudí z regiónu,zmena životného štýlu aklesajúci záujem o tradičnú kultúru medzi mladšou generáciou.

Našťastie,existujú aj pozitívne trendy ainiciatívy, ktoré sa snažiazachovať a rozvíjať horehronský viachlasný spev. V regióne pôsobímnožstvo folklórnych súborov a speváckych skupín, ktoré sa venujúinterpretácii a propagácii tradičného spevu. Organizujú safestivaly, prehliadky a workshopy, ktoré majú za cieľpodporiť a motivovať mladých ľudí k spevu a k preberaniu tradície. Dôležitú úlohu zohrávajú ajškoly a kultúrne inštitúcie, ktoré sa snažiaintegrovať tradičnú kultúru do vzdelávacieho procesu a do kultúrneho života regiónu.

Budúcnosť horehronského viachlasného spevu závisí odaktívneho prístupu súčasnej generácie. Je potrebnépodporovať a oceňovať spevákov a folklórne skupiny,vytvárať priestor pre ich vystúpenia azabezpečiť prenos tradície na mladšie generácie. Dôležité je ajvyužívanie moderných technológií amédií napropagáciu a popularizáciu horehronského spevu. Internet, sociálne siete, rozhlas a televízia môžu zohrať významnú úlohu pri šírení povedomia o tejto unikátnej kultúrnej tradícii.

Slávnostné výročie Horehronského viachlasného spevu je dôležitýmmomentom pre zamyslenie nadhodnotou tradičnej kultúry a nadnašou zodpovednosťou za jej zachovanie pre budúcnosť. Je topríležitosť pre oslavu krásy a bohatstva horehronského spevu, ale ajvýzva kaktívnej podpore arozvíjaniu tejto jedinečnej kultúrnej tradície. Nech hlasy Horehronia znejú aj v budúcnosti, pre radosť, pre poučenie, pre inšpiráciu a pre zachovanie identity tohto krásneho regiónu.

tags: #Spev

Similar pages: